Ešte než si naplánujete cestu je dobré si skontrolovať či vaša batožina splňuje podmienky prepravcu s ktorým chcete cestovať. V našich predajniach denne dochádza k výmene rôznych informácií a zákazníci si často aj medzi sebou sdieľajú svoje skúsenosti. Tieto pozorne počúvajú predajci a užitočné informácie si pamätajú pre ostatných zákazníkov.
Môže sa totiž stáť že radosť z lacnej letenky od Ryanair či podobnej nízkonákladovej spoločnosti vám pokazia poplatky ktoré si dopravca rád naúčtuje aby dorovnal zisk. Ak si teda kúpite najlacnejšiu letenku, môže sa vám prihodiť že v cene tejto letenky bude maximálny povolený rozmer batožiny 40x25x20 (aj tie máme na sklade). Pri balení do nej zistíte že musíte nechať doma skoro všetko.
Pokiaľ ide o tradičné letecké spoločnosti, najčastejší predpísaný rozmer palubnej batožiny je 55x40x20. Ešte pre upresnenie, rozmery ktoré uvádzame sú vždy v centimetroch v poradí výška-šírka-hĺbka. Jedná sa vždy o celkový rozmer vrátane koliesok a rukoväte a v našom e-shope sú preto všetky rozmery uvedené takto.
Pretože dopravcov zatiaľ neosvietila myšlienka že by rozmery zjednotili, vyskytujú sa aj takí čo napríklad vyžadují odlišné rozmery, napríklad 55x35x25. Je preto dobré si pred cestou preštudovať podmienky prepravy, prípadne si zistiť konkrétne informácie. Tie vám radi poskytneme aj my.
Pozornosť venujte aj obsahu batožiny, hlavne tekutinám. Prepravci povoľujú obvykle maximálne 1 liter tekutín, pričom jedna nádoba môže obsahovať maximálne 100 ml. Takže na fľašku s vodou ihneď zabudnite, tú si potom môžete kúpiť na palube lietadla (ano, bude stáť približne ako whiskey). Všetky tekutiny (napríklad parfém) musíte zabaliť spolu do folie alebo igelitového sáčku. Pamätajte že za tekutinu tí divní ľudia na letisku považujú aj zubnú pastu. Ba dokonca aj pleťový krém bez ktorého niektoré ženy nedôjdú ani zo smetím.
Milivníci zbraní už asi tušia že ich obľúbené hračky nie sú na palube žiadané a doma nechajte radšej aj nože a nožnice. Aj z týchto nástrojov majú zamestnanci letiska paniku a neskúšajte ich zmysel pre humor ani detskou pištoľkou na vodu.
Za zmienku stoja aj nabíjačky či powerbanky. Tieto doporučujeme vziať si zo sebou do príručnej batožiny, inak vám to pravdepodobne "doporučí" letištný personál. Do podobnej kategórie spadajú aj mobilné telefóny, fotoaparáty, notebooky, pre priaznivcov retra tiež CD prehrávače či nedajbože kazetové prehrávače. U týchto už riskujete že ich mladší personál letíšť bude považovať za bombu.
Novodobí i-fajčiari, nezabudnite si svoje elektronické pomôcky tiež priložiť do príručnej batožiny a to vrátane náhradných náplní. Je tu podozrenie že se jedná tiež o tekutinu.
Zvláštnu pozornosť venujú na letisku hypochondrom vyrážajúcim na cesty so zásobami liekov na choroby všetkého druhu. K týmto "feťákom" pristupujú s nedôverou a môže sa stať že budú chcieť potvrdenie že pribalené lieky skutočne užívate. Takéto potvrdenie od lekára je dobré mať aj v angličtine, môže sa totiž prihodiť že hlavne v zahraničných destináciách bude mať personál problém so slovenčinou (nečudo veď s ňou majú problém aj niektorí Slováci).
Ak som vám svojim provokatívnym článkom spôsobil cestovnú depresiu, veľmi sa ospravedlňujem a ponúkam ako kompenzáciu niektorý z našich kufrov za akčnú cenu. Moje úmysly sa riadili heslom Šťastie praje pripraveným. S pekným kufrom získate naviac sebavedomie a optimizmus.
Buďte pripravení na cesty s Kufrlandom. Štefan Baláž